تبلیغات
تنهایی - ...... مرگ در خانه 4 نوجوان .....

بی کسی
نویسنده :معین مقدم
تاریخ:یکشنبه 2 خرداد 1389-10:09 ق.ظ

...... مرگ در خانه 4 نوجوان .....

تیتر صفحه حوادث امروز كشور حادثه خونین تفت

همشهری :نهال مرگ در خانه 4 نوجوان -كبوترهای مرگ ایران =اسرار قتل۴ دانش آموز در چاه متروكه حیات :قاتل 4 کودک در شهرستان تفت دستگیر شد رونامه اعتماد ملی :متهم به قتل یزدی در تهران اعتراف كرد؛ پس از قتل 4 پسر اجسادشان را در چاه انداختم اعتراف قاتل، راز مفقود شدن چهار نوجوان تفتی گشوده شد ایسنا،با اعتراف مرد 31 ساله به ارتكاب جنایات خاموش، راز معمای ناپدیدی چهار پسر نوجوان یزدی گشوده شد.

07 آبان 1386 - بعدازظهر 01:13                         تعداد باردید : 7633                          کد خبر : 8066

یزدفردا :

به هر تقدیر اتفاقی ناگوار كه باعث  تیتر اول شدن استان یزد در صفحه حوادث رسانه های كشور شد ،اتفاق افتاد.

با هم مرور می كنیم .........

تیتر صفحه حوادث امروز كشور حادثه خونین تفت

همشهری :نهال مرگ در خانه 4 نوجوان -كبوترهای مرگ ایران =اسرار قتل۴ دانش آموز در چاه متروكه حیات :قاتل 4 کودک در شهرستان تفت دستگیر شد رونامه اعتماد ملی :متهم به قتل یزدی در تهران اعتراف كرد؛ پس از قتل 4 پسر اجسادشان را در چاه انداختم اعتراف قاتل، راز مفقود شدن چهار نوجوان تفتی گشوده شد ایسنا،با اعتراف مرد 31 ساله به ارتكاب جنایات خاموش، راز معمای ناپدیدی چهار پسر نوجوان یزدی گشوده شد.


یزدفردا :

به هر تقدیر اتفاقی ناگوار كه باعث  تیتر اول شدن استان یزد در صفحه حوادث رسانه های كشور شد ،اتفاق افتاد.

با هم مرور می كنیم اخبار حوادث كشور و انعكاس حادثه اخیر شهرستان تفت را .
همشهری :نهال مرگ در خانه 4 نوجوان

همشهری :نهال مرگ در خانه 4 نوجوان

 

همشهری :نهال مرگ در خانه 4 نوجوان
داخلی - آزاده مختاری: قربانیانم را به بهانه نشان دادن كبوترها به نهالستان تفت می كشاندم و دریك فرصت مناسب، با بستن دست‌ها و پاهایشان نقشه‌‌‌ا‌م را اجرا می‌كردم.
این ادعاهای متهم مهم‌ترین پرونده جنایی سال 86 است كه باورنداشت پلیس هرگز بتواند راز جنایت‌های پیچیده‌اش را كه در آنها هیچ سرنخی بر جای نمی‌گذاشت، بگشاید.

قتل‌های زنجیره‌ای

چند ماه قبل خانواده نوجوان 13ساله‌ای از اهالی تفت به پلیس آگاهی یزد رفته و كارآگاهان را در جریان ناپدید شدن ناگهانی پسرشان قراردادند.

با اعلام این گزارش، كارآگاهان پلیس یزد با احتمال اینكه این نوجوان به نام میلاد طعمه آدم‌ربایی شده باشد، تحقیقات گسترد‌ه‌ای را برای ردگیری آدم ربایان آغاز كردند، اما وقتی هیچ تماسی برای اخاذی برقرار نشد، این فرضیه كم كم رنگ باخت، این در حالی بود كه هیچ سرنخی نیز از پسر گمشده به‌دست نیامد.

بررسی برروی این پرونده ادامه داشت تا اینكه چند ماه بعد، پرونده ناپدید شدن پسر بچه 12 ساله دیگری از اهالی تفت نیز به پلیس آگاهی یزد اعلام شد، اما جستجوی پلیسی برای یافتن این پسر گمشده نیز بعد از مدت‌ها تحقیق به بن‌بست رسید.

در حالی كه دلیلی بر وجود ارتباطی بین این جنایت‌ها اثبات نشده بود، خبرگم شدن نوجوان 15ساله دیگری ازاهالی همان منطقه در فروردین سال 86 به پلیس آگاهی گزارش شد.

با ورود این پرونده به اداره فقدانی‌های آگاهی یزد، كارآگاهان متوجه شدند هر 3 نوجوان ناپدید شده با یكدیگر دوست بوده‌اند وهمین موضوع حساسیت پلیس را درخصوص راز ناپدید شدن آن‌ها برانگیخت و تیم ویژه‌ای به دقت تمامی سرنخ‌های احتمالی در این پرونده را دنبال كردند.

سرهنگ غلام رضا متقی زاده، رییس پلیس آگاهی یزد، درتوضیح این پرونده به خبرنگار همشهری گفت: تیم تحقیقاتی با تحقیق بر روی این 3 پرونده وبه‌دست آوردن سرنخ‌هایی كه نشانگرارتباط میان ناپدید شدن این 3 نوجوان بود، به جستجوی خود ادامه می دادند كه خبرگم شدن نوجوان 12 ساله‌ای دیگری گزارش شد، این نوجوان برادر نخستین نوجوان ناپدید شده بود.

در این مرحله با دستورات ویژه‌ای كه ازسوی فرماندهی‌كل آگاهی ناجا، برای به نتیجه رسیدن این پرونده صادرشد، درمدت زمان كوتاهی 13 نفر به عنوان مظنون بازداشت شدند، ولی بازجویی از آنها سرنخی در اختیار پلیس نگذاشت.

سرهنگ متقی زاده افزود: تحقیقات ادامه یافت تا اینكه تیم تحقیقی كه از كارآگاهان ویژه‌پلیس آگاهی ناجا و كارآگاهان پلیس یزد تشكیل شده بود، در جریان بررسی‌های خود دریافتند چندین شاهد چهارمین نوجوان ناپدید شده را آخرین بار سوار بر موتورسیكلت شوهرخاله‌اش به نام عبدالزهرا دیده اند.

با روشن شدن این موضوع ، هفتم مهرماه عبدالزهرا در آگاهی یزد تحت بازجویی‌های فنی و پلیسی قرار گرفت ودر جریان ا ین بازجویی‌ها بود كه كارآگاهان دریافتند این مرد 31 ساله، راز ناپدید شدن نوجوانان یادشده را در سینه دارد، اما وی به شدت منكر اطلاع از این ماجرا بود.

درحالی كه همه شواهد بر علیه این مرد بود، با دستور رئیس پلیس آگاهی ناجا متهم چهارشنبه گذشته برای بازجویی های تخصصی به آگاهی پایتخت انتقال یافته و از سوی كارآگاهان اداره 11آگاهی تهران بزرگ تحت بازجویی قرار گرفت و سرانجام بعد از24 ساعت بازجویی لب به اعتراف گشود .

كبوترهای مرگ

سرهنگ سعید لیراوی معاون آگاهی تهران بزرگ كه متهم دراداره 11 این آگاهی تحت بازجویی قرار گرفته بود، درخصوص این پرونده گفت: جوان جنایتكار با اعتراف به قتل 4 نوجوان بیگناه در توضیح شیوه جنایت‌ها ادعا كرد كه قربانیان خود را به بهانه نشان دادن كبوترهای زیبا به نهالستان تفت كشانده و در آنجا با این ادعا كه می تواند با خواندن وردی طناب‌های بسته شده به دست‌ها وپاهای آنها را بازكند، دست و پای آنها را طناب پیچ می كرده و سپس آنها را به قتل می رسانده است.

وی افزود: وی اجساد قربانیان را بعد از قتل درچاه‌های قنات های خشك شده در اطراف نهالستان تفت رها و فرارمی كرده است. 


 

 

ایران =اسرار قتل۴ دانش آموز در چاه متروكه 323823.jpg
تحقیقات كارآگاهان نشان داد كه عبدالزهرا با ۲ پسربچه گمشده به نام هاى احمد و میلاد هم رابطه فامیلى دارد.با به دست آمدن این سرنخ كارآگاهان كه اطمینان پیدا كرده بودند، متهم از سرنوشت ۴ پسربچه مطلع است او را براى بازجویى به اداره آگاهى تهران منتقل كردند.

مرد جنایتكار سرانجام پس از یك ماه قفل سكوت را شكست و اسرار قتل فجیع ۴ پسربچه را فاش كرد.جنایتكار ۳۲ ساله طعمه هایش را به باغى در اطراف شهرستان تفت كشانده و سپس قربانیانش را به قتل مى رساند.

سردار علیرضا اكبرشاهى، فرمانده انتظامى استان یزد در گفت وگو با ایران، درباره اقدام هاى مجرمانه مرد جنایتكار گفت: اسفند ۸۴ خانواده دانش آموز ۱۳ ساله اى به نام احمد عسگرى هراسان و مضطرب به اداره آگاهى تفت مراجعه كرده و از ناپدید شدن مرموز پسر خود خبر دادند.

آنها در شكایت خود اظهار داشتند امروز احمد براى بازى از خانه خارج شد اما وقتى غیبتش طولانى شد همه جا را به دنبال او گشتیم اما هیچ اثرى از پسرمان به دست نیامد.

با طرح این شكایت مأموران پلیس آگاهى تحقیقات گسترده اى را براى روشن شدن سرنوشت پسر دانش آموز آغاز كردند اما هیچ اثرى از او به دست نیامد.

در حالى كه تحقیقات براى كشف سرنخى از سرنوشت پسربچه ناپدید شده ادامه داشت پس از چند روز خانواده پسر بچه دیگرى با مراجعه به پلیس خبر ناپدید شدن پسر ۱۲ ساله شان را به مأموران اطلاع دادند.خانواده آرش زرفروش -۱۲ ساله- نیز به كارآگاهان گفتند پسرشان براى بازى از خانه خارج شد اما دیگر بازنگشته.با مطرح شدن دومین شكایت سرهنگ غلامرضا متقى زاده رئیس پلیس آگاهى یزد و گروهى از كارآگاهان جنایى تحقیقات گسترده اى براى كشف راز ناپدید شدن ۲دانش آموز را آغاز كردند.كارآگاهان كه احتمال مى دادند ناپدید شدن ۲ پسر بچه با یكدیگر رابطه دارد به بررسى ابعاد مختلف دو پرونده پرداختند. در ادامه تجسس ها شمارى مظنون نیز در این باره شناسایى و دستگیر شدند اما به دلیل این كه هیچ مدركى علیه آنها نبود با دستور بازپرس پرونده همگى آزاد شدند.

تحقیقات براى یافتن ۲ پسر ناپدید شده با شكایت خانواده سومین پسر وارد مرحله تازه اى شد.پسر ۱۵ ساله كه مهدى اردلانى نام داشت براى انجام كارى از خانه شان در شهرستان تفت خارج و به طرز مرموزى ناپدید شده بود.بدین ترتیب احتمال قتل سریالى پسربچه ها قطعى شد. به همین خاطر گروه هاى ویژه پلیس براى یافتن جسد قربانیان به تجسس در اطراف شهر پرداختند اما هیچ سرنخى براى حل معماى پیچیده ناپدید شدن پسرها به دست نیامد.

تحقیقات گسترده جنایى پلیس ادامه داشت تا این كه ۷ مهر چهارمین شكایت مشابه در پلیس آگاهى تفت مطرح شد. در این شكایت خانواده میلاد عسگرى پسر ۱۲ ساله به كارآگاهان گفتند پسرشان ظهر روز حادثه هنگام بازگشت از مدرسه به شكل مرموزى ناپدید شده است. با طرح این شكایت تحقیقات پلیس در این شاخه متمركز شد. بدین ترتیب در تحقیق از دوستان مقتول مشخص شد میلاد آخرین بار همراه مرد جوانى به نام «عبدالزهرا» كه از دوستان خانوادگى شان بود مشاهده شده است.

با به دست آمدن این سرنخ كارآگاهان بلافاصله مرد ۳۲ ساله را دستگیر كردند اما او در بازجویى ها منكر هرگونه اطلاع از سرنوشت پسربچه شد. كارآگاهان كه در جریان بازجویى هاى فنى، پلیسى به اظهارات ضد و نقیض متهم مشكوك شده بودند او را با دستور بازپرس پرونده بازداشت كردند بنابراین بازجویى هاى علمى از او دنبال شد. اما عبدالزهرا همچنان منكر اتهام خود شد.

از سوى دیگر تحقیقات كارآگاهان نشان داد كه عبدالزهرا با ۲ پسربچه گمشده به نام هاى احمد و میلاد هم رابطه فامیلى دارد.با به دست آمدن این سرنخ كارآگاهان كه اطمینان پیدا كرده بودند، متهم از سرنوشت ۴ پسربچه مطلع است او را براى بازجویى به اداره آگاهى تهران منتقل كردند.

پس از ۲۴ ساعت بازجویى تخصصى سرانجام روز جمعه متهم در حضور كارآگاهان پلیس آگاهى ناجا و تهران بزرگ و یزد لب به اعتراف گشود و به قتل ۴ پسر ناپدید شده اعتراف كرد.

عامل جنایت كه متأهل و داراى ۲ فرزند است در بازجویى ها خود را قربانى طلاق والدینش معرفى كرد و گفت: از اسفند سال ۸۴ به دلیل فشارهاى روحى، روانى تصمیم به قتل پسربچه ها گرفتم.

بنابراین طعمه هاى خود را به بهانه هاى مختلف به نهالستانى در حاشیه شهر برده و با یك رشته طناب آنها را خفه مى كردم. بعد هم براى مخفى ماندن راز جنایت جسد بچه ها را داخل چاهى در نهالستان انداخته و روى آنها را با خاك مى پوشاندم. با اعترافات متهم، كارآگاهان بلافاصله او را به شهرستان تفت منتقل كردند. وى نیز محل دفن اجساد را به كارآگاهان نشان داد. بدین ترتیب پس از ساعت ها تجسس، اجساد ۴ پسربچه از عمق چاه بیرون كشیده شد.

سرهنگ متقى زاده رئیس پلیس آگاهى یزد نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: عامل قتل پسر بچه هاى تفتى فرزند طلاق بوده است كه بنا به اظهاراتش شرایط نامساعد زندگى او را به ارتكاب این جنایت ها سوق داده است.به گفته وى، قرار است متخصصان و كارشناسان پزشكى قانونى نیز عامل قتل دانش آموزان را به صورت ویژه تحت معاینات تخصصى قرار دهند تا با روانكاوى علل و انگیزه اصلى ارتكاب این جنایت ها كشف شود.
 

 

تهران – حیات :قاتل 4 کودک در شهرستان تفت دستگیر شدمعاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: قاتلی که دو سال پیش چهار کودک 12 ساله را به قتل رسانده بود سرانجام دستگیر شد.سرهنگ سعید لیرابی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی حیات با بیان این خبر افزود: دو سال قبل، چهار کودک به اسامی، میلاد، احمد، مهدی و آرش 12 و 14 ساله در شهرستان تفت مفقود شدند.وی ادامه داد: در تحقیقاتی که توسط کارگاهان پلیس آگاهی شهرستان تفت و استان یزد انجام شد فردی به نام عبدالرضا 31 ساله به عنوان مظنون به قتل شناخته شد.لیرابی خاطرنشان کرد: سرانجام پس از گذشت دو سال در ششم مهر ماه سال جاری وی در شهرستان تفت دستگیر شد ولی به جرم اکتسابی خود اعتراف نکرد.وی گفت: پس از تصمیم گیری های انجام گرفته توسط مرجع قضایی پلیس آگاهی استان یزد ، پلیس آگاهی نیروی انتظامی و اداره 11 مبارزه با آدم ربایی تهران پرونده همراه با متهم به تهران منتقل شد.معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: متهم در بازجویی های انجام شده در طی 24 ساعت به قتل 4 کودک اعتراف کرده و عنوان کرد که آنها را خفه کرده و سپس در بیابان های اطراف شهرستان تفت دفن کرده است.وی خاطرنشان کرد: متهم برای تکمیل تحقیقات به شهرستان تفت بازگردانده شد ولی هنوز اطلاعات تکمیلی اعلام نشده است.پایان پیام


 

 

رونامه اعتماد ملی :متهم به قتل یزدی در تهران اعتراف كرد؛ پس از قتل 4 پسر اجسادشان را در چاه انداختم

اعتماد ملی: گره پرونده مظنون به ربودن و قتل 4 نوجوان یزدی در پی بازجویی فنی ماموران پلیس آگاهی تهران گشوده شد.متهم این پرونده علی‌رغم اتهامات و مدارك موجود منكر اطلا‌ع از سرنوشت 4 پسر نوجوان بوده اما وقتی در اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران مورد بازجویی فنی و علمی قرار گرفت در كمتر از 24 ساعت لب به اعتراف گشود.


اسفندماه سال 84 خانواده پسر نوجوانی در شهرستان تفت استان یزد به پلیس مراجعه و اعلا‌م كردند فرزندشان مفقود شده است، بنابراین تحقیقات ماموران پلیس شهرستان تفت آغاز شد. پس از گذشت بیش از یك‌ماه از آغاز تحقیقات پلیس، تحقیقات ماموران به بن‌بست رسید و سرنخی درباره علت و یا نحوه مفقود شدن پسر نوجوان به دست نیامد، با این حال تحقیقات همچنان ادامه داشت تا اینكه فروردین‌ماه سال 85 خانواده نوجوان دیگری مفقود شدن فرزند خود را اطلا‌ع دادند. با طرح این شكایت ماموران به تشابهاتی كه بین دو پرونده وجود داشت پی بردند اما با توجه به وجود نداشتن دلا‌یل مستند دومین موضوع را در پرونده‌ای جداگانه مورد بررسی قرار دادند.


شهریورماه سال 85 تحقیقات در رابطه با دو مورد مفقود شدن دو نوجوان همچنان ادامه داشت و به دست نیامدن نتیجه به پیچیدگی پرونده‌ها افزوده بود كه سومین مورد نیز به پلیس شهرستان تفت اعلا‌م شد. در پی اعلا‌م مفقود شدن سومین پسر نوجوان در شهرستان تفت ماموران اداره آگاهی با توجه موضوع اصلی 3 پرونده كه مفقود شدن 3 پسر نوجوان بود به نقاط مشترك دیگری نیز رسیدند و همین موارد احتمال آغاز جرائم زنجیره‌ای را افزایش داد. بنابراین تیم ویژه‌ای برای رسیدگی به 3 پرونده تشكیل شد. پس از ادغام 3 پرونده و انجام تحقیقات اولیه تیم ویژه، سرنخ‌هایی درباره موضوع مفقود شدن 3 پسر به دست آمد اما نتایج به دست آمده منجر به بازجویی از چند متهم شد كه در پایان تحقیقات آزاد شدند.


در این بین عامل یا عاملا‌ن جنایت دست از اقدام مجرمانه جدید برداشتند. این كار نیز بر پیچیدگی و فرضیه حرفه‌ای بودن مجرم یا مجرمان افزود. در حالی كه تحقیقات پلیس همچنان ادامه داشت حدود یك سال پس از مفقود شدن سومین پسر، مورد دیگری در مهرماه سال 86 به پلیس شهرستان تفت اعلا‌م شد. با ادامه تحقیقات ماموران به سرنخ جدیدی رسیدند و پی بردند پسر ناپدید شده آخرین بار با یكی از اقوام خود دیده شده است. سرانجام با به دست آمدن این نتیجه، مظنون 31 ساله كه <عبدالزهرا> نام دارد در رابطه با پرونده شناسایی و بازجویی شد اما اطلا‌ع از سرنوشت پسر نوجوان را انكار كرد. با این حال ماموران پرونده با توجه به دلا‌یل موجود و دخالت مرد 31 ساله او را بازداشت كردند و با گذر زمان نیز مدارك علیه عبدالزهرا بیشتر می‌شد اما وی همچنان منكر دخالت در مفقود شدن چهار پسر بود.


در پی اطمینان ماموران از دخالت مظنون بازداشت‌شده در ناپدید شدن 4 نوجوان و انكار وی ماموران پلیس آگاهی یزد پرونده را در بن‌بست دیدند بنابراین موضوع را به پلیس آگاهی كشور اطلا‌ع دادند. سرانجام تصمیم بر این شد كه متهم برای بازجویی به ماموران اداره یازدهم آگاهی تهران سپرده شود، به همین دلیل متهم صبح سومین روز آبان‌ماه در اختیار ماموران دایره یازدهم آگاهی پایتخت قرار گرفت و در پی چند ساعت بازجویی فنی و پی‌درپی سرانجام لب به اعتراف گشود. عبدالزهرا در مدتی كمتر از 24 ساعت از آغاز بازجویی‌ها قتل 4 نوجوان را گردن گرفت و گفت: قربانیان خود را از بین آشنایان و اقوام انتخاب می‌كردم، 4 قربانی من میلا‌د، مهدی، احمد و آرش نام داشتند و سن آنها بین 12 تا 14 سال بوده است. من این افراد را به دلیل نوع رفتار و فساد اخلا‌قی انتخاب كردم و پس از بردن به جاهای خلوت با طناب خفه‌شان می‌كردم.پس از قتل نیز اجساد را در چاه‌های اطراف شهر انداخته و روی آنها خاك می ریختم .


وقتی بازجویان اداره آگاهی موفق شدند از مظنون اعتراف بگیرند مرد 31 ساله را برای نشان دادن محل اجساد به شهرستان تفت بازگرداندند، این مرد با آغاز دور جدیدی از تحقیقات در شهرستان تفت روز شنبه محل دو جسد را به ماموران نشان داد و صبح روز گذشته نیز محل دو چاه دیگر را نشان داد.در حال حاضر با توجه به نوع جرم و موارد مشابهی كه پیش از این اتفاق افتاده به نظر می‌رسد انگیزه تجاوز و آزار جنسی از قوی‌ترین فرضیات موجود باشد.


روز گذشته سرهنگ سعید لیراوی، معاون مبارزه با جرائم جنایی پس از كشف اجساد سومین و چهارمین قربانی این خبر را اعلا‌م كرد و گفت: متهم مرد متاهلی است كه فرزند هم دارد و بر اساس اعترافاتش به تنهایی دست به این جنایات زده است، از طرفی با توجه به اینكه از زمان قتل تا دفن اجساد مدت زمان زیادی می‌گذرد تشخیص تجاوز و آزار جنسی آنها كار ساده‌ای نیست، در این بین متهم نیز اعترافی در این باره نداشته است بنابراین اعلا‌م نظر قطعی به ادامه تحقیقات نیاز دارد.


وی در پایان گفت، در حال حاضر تنها 4 مورد مفقود شدن پسران نوجوان به این شیوه به پلیس اعلا‌م و هر 4 جسد نیز كشف شده است اما با توجه به این موارد و نكات مبهم پرونده از جمله انگیزه این مرد تحقیقات در پلیس آگاهی یزد همچنان ادامه دارد.

 


 

اعتراف قاتل، راز مفقود شدن چهار نوجوان تفتی گشوده شد
یزد ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۶/۰۸/۰۷‬
داخلی. اجتماعی. حوادث. قتل.

قاتل قتل‌های مشابه در تفت یزد پس از یك ماه بازداشت ، لب به سخن گشود و به جنایات خود در به قتل رساندن چهار نوجوان ‪ ۱۲‬تا‪ ۱۵‬ساله این شهرستان اعتراف كرد.

این نوجوانان از اسفندماه سال ‪ ۸۴‬به فاصله شش ماه با یكدیگر مفقود شده و پیگیری و جستجوهای خانواده‌هایشان به نتیجه‌ای نرسیده بود.

قاتل ‪ ۳۱‬ساله ، اهل خوزستان و ساكن شهرستان تفت یزد، "عبدالزهرا د " نام دارد.

به گفته بازرسان و كارشناسان رسیدگی به پرونده این قتل‌ها ، قاتل فردی آرام ، سر به زیر و موجه بین اهالی و اطرافیان خود است و این موارد شخصیت ظاهری فرد را تشكیل می‌دهد.

كارشناسان می‌گویند: از آنجایی كه هیچ سرنخی از این پرونده در دست نبود و قاتل شخصیت دوم و پشت پرده‌ای داشت رسیدگی با فراز و نشیب و چالش‌هایی همراه بود.

به اعتقاد آنها با توجه به اهمیت پرونده ، نگاه ویژه و گسترده‌ای به آن شد و با همكاری كارآگاهان آگاهی نیروی انتظامی ، دستگاه قضایی و اطلاعات استان یزد مورد بررسی قرار گرفت.

در این رابطه ، كمیته ویژه قضایی متشكل از مسوولان قضایی و دادگستری و انتظامی مركز استان تشكیل شد.

دادستان شهرستان تفت در این‌باره گفت: اولین قتل اسفند ماه سال ‪ ۸۴‬به وقوع پیوسته و در جریان آن نوجوان ‪ ۱۲‬ساله‌ای با ترفندهای قاتل ربوده و به قتل رسیده‌است.

" یعقوب شفیعی" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: متهم این پرونده دومین ، سومین و چهارمین جنایت خود را به فاصله شش ماه از یكدیگر و با یك روش انجام داده‌است.

وی تصریح كرد: قاتل با ترفندهای خود با مقتولین رابطه مناسب برقرار می‌كرده و با انتقال آنها به باغات و بیرون شهر، پس از اذیت و آزار آنها را به قتل رسانده و در چاهی مدفون كرده‌است.

شفیعی با بیان اینكه در همه قتل‌ها نقاط مشتركی وجود داشته‌است ، ساكن بودن مقتولین در یك محل ، ارتباط داشتن آنها با قاتل و هم سن بودن را از نقاط مشترك آنها بیان كرد.

وی اظهار داشت: قاتل دارای شخصیتی آرام و وجهه خوب اجتماعی است به طوریكه در زمان بازداشت همه اخلاق او را تایید كرده و خانواده‌های مفقودین نیز بارها به بی‌گناهی او اذعان و درخواست آزادی وی را دادند.

بازپرس شعبه اول دادسرای یزد نیز در این‌باره گفت: این پرونده نیازمند برخی اقدامات انتظامی ، پزشكی ، روان كاوی بود لذا از كارشناسان و كارآگاهان تهران كمك گرفتیم.

" عبدالنبی زارع" ، انگیزه این قتل‌ها را اذیت وآزار مقتولین بیان كرد و گفت: به ظاهر انتقام‌گیری از اطرافیان انگیزه قتل بوده است اما تحقیقات بیشتر در این زمینه ادامه دارد.

وی گفت: قاتل ، پس از اذیت و آزار، دست مقتولین را از پشت بسته و با طناب انها را خفه كرده است.

زارع با بیان اینكه جسدهای مقتولین با حضور قاتل كشف شده‌است و دو نفر از مقتولین فرزندان باجناق قاتل بوده‌اند،افزود: این پرونده به سرعت و دقت در حال رسیدگی است و قاتل به سزای اعمال ننگین خود خواهد رسید.

وی بر نظارت والدین روی فرزندان خود تاكید كرد و گفت: خانواده‌ها اجازه ندهند فرزندانشان در محل‌های خلوت با افراد ارتباط برقرار كنند.

مفقود شدن نوجوانان تفتی موجب نگرانی‌مردم این منطقه شده بود و دستگیری قاتل موجب شادی مردم این شهرستان شد.

مردم این منطقه قدردان تلاش، جدیت و كوشش مسوولان انتظامی و قضایی در كشف و دستگیر قاتل هستند

 


 

ایسنا،با اعتراف مرد 31 ساله به ارتكاب جنایات خاموش، راز معمای ناپدیدی چهار پسر نوجوان یزدی گشوده شد.

به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا، سرهنگ كارآگاه سعید لیراوی، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران روند تكمیل پرونده از سوی كارآگاهان دایره یازدهم پلیس آگاهی را تشریح كرد و گفت: حدود یك ماه پیش، پلیس آگاهی استان یزد، مظنون 31 ساله‌ای به نام «عبدالزهرا» را در ارتباط با چهار پرونده ناپدیدی مشكوك چهار پسر 12 و 14 ساله دستگیر كرد.

بر اساس گزارش پلیس، این پسران نوجوان از حدود دو سال پیش تا مهر ماه 86، یكی پس از دیگری به طرز مشكوكی از محل سكونتشان در منطقه تفت یزد، ناپدید شده و با وجود جست‌و‌جوهای فراوان، دیگر اثری از آنها به دست نیامد.

اولین شكایت ناپدیدی در اسفند 84 اعلام شد كه مربوط به پسر 12 ساله‌ای بود و از همان زمان، تحقیقات گسترده پلیسی در حالی آغاز شد كه در ادامه، سه فقره ناپدیدی مشكوك دیگر نیز به ماموران گزارش شد.

در این حال سن گمشدگان، محدوده ناپدید شدن آنها و نبود هیچ‌گونه اثر و نشانی از پسران منجر شد تا كارآگاهان با فرضیه ارتباط این پرونده‌ها با یكدیگر، تحقیقات را به صورت ویژه‌تر ادامه دادند تا این كه ماموران توانستند مردی كه آخرین بار با یكی از پسران ناپدید شده مشاهده شده بود را شناسایی كنند.

با گذشت یكماه از دستگیری این مرد كه با آخرین پسر نوجوان ناپدید شده، نسبت فامیلی داشت، از آنجا كه احتمال پلیس مبنی بر وارد بودن اتهامات مطروحه به وی قوت گرفته بود، وی برای ادامه تحقیقات به پلیس آگاهی تهران منتقل شد.

بر این اساس پنج‌شنبه سوم آبان ماه امسال، وقتی متهم مقابل كارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت، در بازجویی‌های فنی سرانجام قفل سكوت را شكست و پس از 24 ساعت، ماجرای چهار جنایت تاریك را برملا كرد.

این متهم كه خود ساكن منطقه تفت یزد است به كارآگاهان گفت: از حدود دو سال پیش، چهار پسر دانش‌آموز 12 و 14 ساله به نامهای «میلاد»، «مهدی»، «احمد» و «آرش» را ربوده و پس از قتل، اجسادشان را در چاهی اطراف منطقه تفت یزد دفن ‌می‌كردم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ادامه تحقیقات پلیس در خصوص اقدامات این متهم نشان داد كه وی، دو پسر 12 و دو پسر 14 ساله را با طناب خفه كرده و سپس داخل چاه‌های اطراف منطقه ‌انداخته است.

این در حالیست كه تمامی قربانیان ساكن یك محدوده بوده‌اند و به نظر می‌رسد متهم به قتل، با تمامی آنها ارتباط و آشنایی قبلی داشته است.

با اعترافات اولیه، كارآگاهان دایره یازدهم پلیس آگاهی تهران، متهم به قتل را به یزد برده تا محل دفن جسد چهار قربانی را به پلیس نشان دهد و به این ترتیب با گذشت سه روز از اعترافات سیاه، جسد هر چهار پسر دانش‌آموز در چاه‌های مختلف اطراف «تفت» یزد كشف و متهم به پلیس آگاهی شهرستان تحویل داده شد.

سرهنگ لیراوی، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران با بیان این كه هنوز مساله تعرض به قربانیان تایید نشده است، اضافه كرد: طول مدت دفن اجساد از یك ماه تا دو سال است و بر این اساس تشخیص تجاوز به آنها، كار آسانی نیست و در این میان متهم به قتل نیز در این باره اعترافی نداشته است.

وی تاكید كرد: متهم، مرد متاهلی است كه براساس اعترافاتش به تنهایی دست به جنایت زده است.

این درحالیست كه برخی گفته‌ها حاكی از آنست كه متهم در اعترافاتش مدعی شده است: «این كودكان را به خاطر رفتارهای نامناسبشان به قتل رساندم.»، اما تحقیقات پلیس آگاهی یزد برای روشن شدن انگیزه ارتكاب این جنایات ادامه دارد.

یزدفردا